Po 27letech obnovuje obec Kašava spolupráci s partnerskou obcí Breitenbach. Chystá se 1200 kilometrů dlouhá výprava na kolech.

6.6.2019

Kašava - Po více než čtvrt století se obec Kašava (okres Zlín) rozhodla oživit spolupráci s Alsaskou obcí Breitenbach ve Francii. Navazuje tak na rok 1992, kdy se občané Breitenbachu vypravili na 1200 kilometrů dlouhou trasu přímo do Kašavy. Někteří ji absolvovali na kolech, jiní běžecky.

"V 60.letech emigrovala naše občanka Marie Štefková do obce Breitenbach. Když se po revoluci otevřely hranice, byla jedním z iniciátorů této akce. A to byl začátek vzájemné spolupráce, partnerství a přátelství mezi těmito obcemi. Tehdejší výpravu organizoval  André Kammerer, který  je zapojen do příprav i letos", uvádí Petr Černoch, místostarosta Kašavy.

Podívejte se na reportáž z roku 1992, věnující se výpravě z Breitenbachu do Kašavy.

Rok poté co se francouzská výprava vydala do Kašavy, se pro změnu kašavjané vydali do Breitenbachu. V letošním roce by se tato výprava měla zopakovat. "Z velké části budeme kopírovat trasu těch, kteří před 26 lety do Breitenbachu vyrazili. Pojedeme tedy na kolech v jejich stopách podél řeky Dunaj. Denně máme v plánu urazit až 180 kilometrů. Celkem vyrazí 8 cyklistů a pojedeme štafetovým způsobem," ​​​​​​​dodává Petr Černoch.  

Do partnerské spolupráce byla přizvána obec Rohožník ze Slovenska, se kterou má Kašava velmi dobré vztahy. Společná výprava vyrazí 10.července z Kašavy do Břeclavy, kde se následně připojí zástupci ze Slovenska.

Tato cesta má za cíl nejen prohloubit přátelství mezi partnerskými obcemi, ale současně se také vzájemně inspirovat příklady dobré praxe.

autor příspěvku: AD